Cleanroom - co warto wiedzieć na ten temat?

Opublikowano: 2 miesiące 1 tydzień temu Autor: Robert Górecki

Cleanroomy, czyli specjalistyczne pomieszczenia o kontrolowanej czystości, są kluczowe w wielu branżach. Przepisy regulujące proces budowy cleanroom'ów są bardzo restrykcyjne. Wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa produktów wytwarzanych w tym miejscu. Dowiedz się więcej na ten temat!

Cleanroom - co warto wiedzieć na ten temat?

[Artykuł sponsorowany]


Czym są pomieszczenia czyste typu cleanroom?


Pomieszczenia czyste, znane również jako cleanroomy, to specjalnie zaprojektowane przestrzenie o kontrolowanej ilości zanieczyszczeń powietrza. Ich głównym celem jest utrzymanie bardzo niskiego poziomu pyłów, bakterii, wirusów i innych cząstek zanieczyszczających. Cleanroom jest szeroko stosowane w różnych branżach, takich jak produkcja elektroniki, farmaceutyka, biotechnologia, a także w przemyśle lotniczym i spożywczym.  Charakterystyczną cechą pomieszczeń czystych jest skrupulatna kontrola warunków środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne i czystość powietrza.

Przepływ powietrza jest starannie regulowany, aby minimalizować wejście zanieczyszczeń z zewnątrz i utrzymywać stałą jakość powietrza wewnątrz cleanroomu. Specjalne systemy wentylacyjne, filtry powietrza i inne zaawansowane technologie są używane w celu osiągnięcia tego celu. W przypadku konstrukcji pomieszczenia czystego trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii - z uwzględnieniem odpowiedniego wyposażenia na czele. Wszystko wynika z konieczności spełnienia szeregu kryteriów w pomieszczeniu czystym, w tym normy ISO 14644.


Walidacja i kwalifikacja pomieszczeń czystych


Walidacja i kwalifikacja pomieszczeń czystych to kluczowe procesy, mające na celu zapewnienie, że cleanroomy spełniają określone standardy i wymagania. Procedury te obejmują kompleksowe testy i oceny, mające na celu potwierdzenie, że są one zdolne do utrzymania odpowiednich warunków środowiskowych.

Ważne aspekty obejmują kontrolę czystości powietrza, parametrów fizycznych oraz spełnienie norm branżowych i regulacyjnych. Procesy walidacji i kwalifikacji cleanroomów są niezbędne, zwłaszcza w dziedzinach, gdzie czystość i kontrola środowiska są kluczowe dla jakości produkcji.


Pomiary w pomieszczeniach czystych - czym są i dlaczego są ważne?


Pomiary w pomieszczeniach czystych to zbiór działań mających na celu monitorowanie różnych parametrów środowiskowych w cleanroomach. Pomiary te są ważne dla zapewnienia, że clean room utrzymuje określone warunki czystości, co jest niezwykle istotne dla wielu branż. Regularne pomiary pomagają w identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla czystości powietrza oraz innych warunków środowiskowych, co przekłada się na jakość i niezawodność produktów wytwarzanych w cleanroomie.

Dzięki pomiarom możliwe jest monitorowanie i utrzymanie parametrów, takich jak czystość powietrza, temperatura, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne i inne, na stałym poziomie zgodnym z określonymi standardami i normami branżowymi. Bardzo ważne jest to, by pomieszczenie czyste, clean room osiągało konkretne klasy czystości pomieszczeń. W przypadku pomieszczenia czystego ważne jest to, by nie przekraczać limitu dla danej klasy czystości powietrza.