Zaburzenia o podłożu psychicznym i somatycznym, które polegają na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, jest nazywane chorobą alkoholową. Bardzo często pojawiają się też określenia typu alkoholizm, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa, lecz zawsze dotyczą tej samej przypadłości związanej z uzależnieniem od alkoholu. Niestety w obecnych czasach aż 16% społeczeństwa w Polsce nadużywa alkoholu, w stopniu uznawanym za niebezpieczny dla zdrowia.

Według badań przeprowadzonych przez lekarzy, śmiertelna dawka alkoholu dla organizmu ludzkiego to przeciętnie 6 do 8g na 1 kilogram masy ciała. W sytuacji, gdy dana osoba nadużywa alkohol, czyli nie jest wstanie kontrolować ilości spożywanych trunków, jedyną możliwością uleczenia się jest poddanie się terapii odwykowej. W trakcie terapii odwykowej, pacjent uświadamia sobie sytuację w jakiej się znajduje i może podjąć kroki prowadzące do całkowitej abstynencji.

Do tej pory naukowcy nie potrafili wyjaśnić w jaki sposób w organizmie ludzkim dochodzi do uzależnienia od danej substancji, w tym także od alkoholu. Alkoholik to nie jedyna osoba która cierpi z powodu jego uzależnienia. Niestety w krąg osób mających problem z alkoholem zostaje wciągnięta całą rodzina uzależnionego i jego otoczenie, co niesie ze sobą również konieczność pomocy specjalistów dla osób postronnych. Osoby uzależnione od alkoholu mogą w naszym kraju zwrócić się o pomoc do ośrodków leczenia uzależnień, wspólnoty Anonimowych Alkoholików, grup terapeutycznych czy też klubów Abstynenta.