Osoby, które zmagają się z problemem złego samopoczucia, stanu nieustannego zmęczenia oraz z rozdrażnieniem, wcześniej lub później decydują się na wykonanie podstawowych badań takich, jak badanie krwi i moczu. Ich wyniki nie zawsze stanowią jednak odpowiedź na pytanie o to, na czym polega ich problem. Co więcej, niejednokrotnie okazuje się, że są zdumiewająco dobre. Jak zatem je interpretować?

Bardzo często okazuje się, że problemy, z którymi mamy do czynienia, są spowodowane przez zakłócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, a więc jednego z najważniejszych mechanizmów regulacyjnych, z którymi mamy do czynienia. Zachwianie tej równowagi może być przy tym problemem poważniejszym niż skłonni bylibyśmy przypuszczać, jeśli bowiem nie podejmie się odpowiedniego leczenia, prowadzi do schorzeń o przewlekłym charakterze.

Najbardziej podstawowa definicja równowagi kwasowo-zasadowej opisuje ją jako stan, w którym możemy mówić o zachowaniu proporcji kationów i anionów w płynach ustrojowych obecnych w naszym organizmie. Okazuje się, że zdecydowana większość osób ma obecnie obniżony poziom pH, do czego przyczyniają się nie tylko obwiniane o to w pierwszej kolejności błędy żywieniowe, ale również nałogi oraz codzienny stres występujący w nadmiarze.

Pewnym problemem może być to, że produkty kwasotwórcze są stałym elementem naszej codziennej diety. W tym kontekście możemy mówić między innymi o cukrze, mące, jasnym ryżu, kawie, czarnej herbacie, a zwłaszcza o alkoholu oraz nikotynie. Poziom kwasów rośnie tez z powodu życia w ciągłym biegu oraz nadmiaru leków i kuracji odchudzających. Nie pomaga mu też brak ruchu.