Plecak ewakuacyjny: co powinno się w nim znaleźć?

Opublikowano: 8 miesięcy 3 tygodnie temu Autor: Robert Górecki

Sytuacje kryzysowe, takie jak zamachy terrorystyczne, katastrofy naturalne czy epidemie wymagają od nas szybkiej reakcji, w tym umiejętności bezzwłocznej ewakuacji. Każdy z nas powinien mieć przygotowany plecak ewakuacyjny, aby w razie potrzeby szybko opuścić swoje miejsce zamieszkania. Jest to bowiem kwestia ratowania zdrowia, a nawet życia.

Plecak ewakuacyjny: co powinno się w nim znaleźć?

[Artykuł sponsorowany]

Jak jednak przygotować taki plecak? Co powinno się w nim bezwzględnie znaleźć? Podpowiadamy!


Plecak ewakuacyjny - gotowi do ucieczki


Trwająca w Europie sytuacja pogodowa, która spowodowała katastrofalne w skutkach powodzie, to kolejna sytuacja, która zmusza nas do zastanowienia się, jak przygotować się na ekstremalne zdarzenia. Nie wszystko możemy przewidzieć, a wiele rzeczy zupełnie inaczej wygląda w rzeczywistości niż w teorii.

To, co jednak jesteśmy w stanie zrobić, aby zminimalizować ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia, to przygotowanie plecaka ewakuacyjnego.

Taki plecak powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Musi być pod ręką, bo ewakuacja zazwyczaj ogłaszana jest nagle, przebiega szybko, więc czas ma tu ogromne znaczenie. Taki plecak najlepiej, aby posiadała każda osoba w rodzinie, oczywiście uwzględniając nie tylko najważniejsze rzeczy, które trzeba mieć ze sobą, ale i te dostosowane do indywidualnych potrzeb.


Plecak ucieczkowy, czyli BOB


Plecak ewakuacyjny, nazywany również ucieczkowym lub plecakiem gotowości, znany pod skrótem BOB (z angielskiego Bug Out Bag), przygotowujemy na wypadek sytuacji, które wymagają natychmiastowej ewakuacji. Nie istnieje lista obowiązkowych przedmiotów, które powinny się w nim znaleźć, jednak można wyróżnić artykuły, które uważane są za najważniejsze i przydatne w każdej sytuacji kryzysowej, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zdarzenia, które spowodowało konieczność ewakuacji. Wśród takich rzeczy wymienia się m.in.:

  • latarkę z zapasem baterii,

  • radio zasilane na baterie,

  • butelkę filtrującą (takie produkty można znaleźć np. na stronie https://karaluch.com.pl),

  • apteczkę z podstawowymi środkami opatrunkowymi i lekami,

  • zapasową odzież,

  • nożyk,

  • wodę i żywność,

  • dokumenty potwierdzające tożsamość,

  • pieniądze,

  • naładowany telefon,

  • powerbank.


Cechy plecaka ucieczkowego


W plecaku ucieczkowym trzeba również znaleźć miejsce dla artykułów, których użytkowanie wynika z indywidualnych potrzeb. Mogą to być zatem dodatkowe leki, zabawki dla dzieci, pieluchy i wszystkie inne rzeczy, które osobom uczestniczącym w ewakuacji są w stanie zapewnić bezpieczeństwo.

Przygotowując taki plecak należy pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich rzeczy, aby nie uległy uszkodzeniu, np. w wyniku zalania wodą. Sam zaś plecak powinien być możliwie lekki, aby nie sprawiał problemów w trakcie ewakuacji.

Zwróćmy również uwagę na sposób pakowania - korzystanie z rozmaitych kieszonek, podział na kategorie czy sekcje, umieszczanie na samej górze tych rzeczy, które mogą być potrzebne w pierwszej kolejności. Tak przygotowany plecak ewakuacyjny będzie miał niebagatelny wpływ na możliwość przetrwania w trudnych warunkach.