Jak przyciągnąć klientów na swoją stronę WWW

Opublikowano: 1 rok 1 miesiąc temu Autor: Robert Górecki

Poznaj swoją grupę docelową. Zanim zaczniesz przyciągać klientów na swoją stronę, warto poznać swoją grupę docelową. Kim są Twoi potencjalni klienci? Jakie mają zainteresowania, potrzeby oraz oczekiwania?

Jak przyciągnąć klientów na swoją stronę WWW

Niewątpliwie im lepiej poznasz swoją grupę docelową, tym łatwiej będzie Ci dostosować swoją strategię marketingową i skierować odpowiednie działania do nich. W tym artykule postaramy się przybliżyć, jakie należy wykonać działania, aby zdobyć jak najwięcej odwiedzających a co za tym idzie potencjalnych Klientów. Na początek przyjrzyjmy się optymalizacji strony pod katem SEO.


Optymalizacja strony pod kątem SEO


Optymalizacja strony WWW pod kątem SEO (Search Engine Optimization), czyli odpowiednia optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, to istotny proces modyfikacji strony internetowej, by zwiększyć jej widoczność dla użytkowników wyszukiwarki, co z kolei prowadzi do zwiększenia ruchu na stronie, poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania i zwiększenia konwersji. Ten proces obejmuje wiele aspektów, zarówno technicznych, jak i wprowadzenia odpowiednich treści.

1. Optymalizacja techniczna: Dotyczy struktury i budowy strony. W tym aspekcie ważne są:

1a. Czas ładowania strony:

Czas ładowania strony to kluczowy element dla doświadczenia użytkownika i SEO (Search Engine Optimization, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek). Strony, które ładują się szybko, zazwyczaj otrzymują lepsze oceny od użytkowników i są lepiej oceniane przez wyszukiwarki, takie jak Google.

Upewnij się, że kod Twojej strony jest schludny, zminimalizowany oraz nie zawiera niepotrzebnych skryptów. Optymalizacja kodu HTML, CSS i JavaScript może znacznie przyspieszyć czas ładowania strony. Minifikacja kodu (usunięcie niepotrzebnych spacji, linii i komentarzy) oraz konkatenacja (łączenie plików) mogą pomóc w zmniejszeniu liczby żądań HTTP, które przeglądarka musi zrealizować. Pamiętaj, że zbyt duże obrazy mogą znacznie spowolnić czas ładowania strony. Używaj narzędzi do kompresji obrazów, aby zmniejszyć ich rozmiar bez znacznego wpływu na jakość. Sprawdź również, czy nie używasz niepotrzebnie dużej grafiki. Ponadto, optymalizuj i kompresuj swoje pliki CSS i JavaScript.

Sprawdź prędkość odpowiedzi serwera, która jest kluczowym czynnikiem wpływającym na czas ładowania strony. Jeśli twój serwer jest wolny, strona również będzie się ładować wolno, niezależnie od optymalizacji na stronie. Rozważ użycie sieci dostarczania treści (CDN), która może pomóc przyspieszyć dostarczanie zawartości poprzez serwowanie plików z serwerów znajdujących się najbliżej użytkownika. Wykorzystuj system cache po stronie przeglądarki, który pozwala na przechowywanie części strony lokalnie na komputerze użytkownika, co może znacznie przyspieszyć ładowanie strony przy ponownych odwiedzinach.

Staraj się optymalizować renderowanie strony, tak aby ważne elementy były ładowane jako pierwsze. To oznacza m.in. umieszczanie skryptów blokujących renderowanie na dole strony lub używanie atrybutu async lub defer w tagach skryptów. Jeśli twoja strona wykorzystuje bazę danych, upewnij się, że jest ona zoptymalizowana. Wolne zapytania do bazy danych mogą spowolnić czas ładowania strony.

Ogólnie rzecz biorąc, szybkość ładowania Twojej strony jest niezwykle ważna dla doświadczenia użytkownika oraz SEO. Dobre praktyki i ciągłe monitorowanie mogą pomóc utrzymać niski czas ładowania strony.

1b. Responsywność strony:

Zadbaj o responsywność Twojej strony internetowej (tzw. RWD). Responsywność odnosi się do zdolności strony do dynamicznej adaptacji i wyświetlania treści na różnych urządzeniach oraz w różnych rozdzielczościach ekranu. Responsywność jest niezwykle ważnym aspektem projektowania stron internetowych, ponieważ coraz więcej osób korzysta z różnorodnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety i różne typy laptopów i komputerów.

Głównym celem responsywności jest zapewnienie optymalnego doświadczenia użytkownika niezależnie od używanego urządzenia. Strona responsywna dostosowuje się automatycznie do rozmiaru ekranu, na którym jest wyświetlana, aby zapewnić czytelność, łatwość nawigacji i ogólną estetykę. Oznacza to, że treść, obrazy oraz układ są dostosowywane dynamicznie, aby najlepiej pasować do danego urządzenia.

Projektowanie responsywne jest nie tylko korzystne dla użytkowników, ale także dla właścicieli stron internetowych. Strony responsywne są bardziej przyjazne dla SEO, ponieważ Google i inne wyszukiwarki preferują strony, które są łatwe do używania na wszystkich urządzeniach. Ponadto, responsywny design może pomóc w redukcji kosztów utrzymania strony, ponieważ nie wymaga tworzenia i utrzymania oddzielnych wersji strony dla różnych urządzeń.

1c. Struktura URL:

Struktura URL, czyli Uniform Resource Locator, to podstawowy element sieci, który pozwala na odnalezienie i odwiedzenie Twojej strony internetowej. Dobrze zaprojektowane URL-e są kluczowe dla skutecznej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). URL-e powinny być, więc zrozumiałe dla użytkowników i wyszukiwarek. Oznacza to, że powinny być wolne od niepotrzebnych znaków i skomplikowanych ciągów numerów czy liter, które nie mają sensu dla przeciętnego użytkownika.

Umieszczenie słów kluczowych w URL-u może poprawić pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Słowa kluczowe powinny odzwierciedlać treść strony. Na przykład, jeżeli strona dotyczy "zdrowego gotowania", URL mógłby wyglądać tak: www.twojastrona.pl/zdrowe-gotowanie. Dobrze zaprojektowany URL powinien odzwierciedlać strukturę oraz hierarchię strony. Na przykład, jeżeli masz stronę o gotowaniu i podstronę o przepisach na ciasta, URL mógłby wyglądać tak: www.twojastrona.pl/gotowanie/przepisy-na-ciasta.

Z reguły krótsze URL-e są lepsze. Są łatwiejsze do skopiowania i wklejenia, łatwiejsze do zapamiętania, a także wyglądają lepiej w wynikach wyszukiwania. W URL-ach zazwyczaj stosuje się myślniki ("-") do separacji słów, nie podkreślniki ("_"), powinny być używane tylko bezpieczne znaki.

Jeżeli istnieją dwa URL-e prowadzące do tej samej treści, powinien być ustawiony jeden kanoniczny URL, który będzie traktowany jako główny przez wyszukiwarki i zapobiegnie duplikacji treści. URL powinien także zawsze zaczynać się od protokołu (np. http:// lub https://). W przypadku stron internetowych, zaleca się używanie https://, który jest bezpieczniejszy, samo zakończenie URL-a (np. .html, .php) nie jest już tak ważne jak kiedyś i wielu ekspertów SEO sugeruje, że może być pominięte.

Pamiętaj, że choć te zasady mogą pomóc poprawić pozycjonowanie strony, najważniejsza jest zawsze treść strony. Nawet najlepiej zaprojektowany URL nie pomoże, jeżeli treść strony jest niskiej jakości.

1d. Sitemap:

Mapa strony, znana również jako Sitemap, to plik, który zawiera listę wszystkich stron na Twojej stronie internetowej. Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, używają Sitemaps, aby lepiej zrozumieć strukturę Twojej strony i indeksować jej zawartość. Istnieje kilka różnych typów map strony, ale najczęściej używane są XML Sitemaps i HTML Sitemaps.

XML Sitemaps są przeznaczone przede wszystkim dla wyszukiwarek, a nie dla użytkowników. Plik XML Sitemap zawiera listę URL na Twojej stronie i może zawierać dodatkowe informacje, takie jak data ostatniej aktualizacji strony, częstotliwość zmian i priorytet strony w stosunku do innych stron na Twojej stronie.

HTML Sitemaps są przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników, a nie dla wyszukiwarek. Mapa strony HTML to po prostu strona na Twojej witrynie, która zawiera linki do wszystkich innych stron. Pomaga to Twoim użytkownikom w nawigacji po stronie i ułatwia im znalezienie potrzebnej informacji.

Tworzenie oraz utrzymanie aktualnej mapy strony pomaga robotom wyszukiwarek skutecznie przeczesywać Twoją stronę i indeksować wszystkie jej strony. Bez mapy strony, niektóre strony mogą zostać pominięte, szczególnie jeśli są głęboko ukryte w strukturze Twojej strony lub nie mają bezpośrednich linków do nich z innych części Twojej strony.

1e. SSL:

SSL, co oznacza "Secure Sockets Layer", to technologia zabezpieczeń stosowana w Internecie, która pozwala na bezpieczne przesyłanie danych między serwerem internetowym a przeglądarką. Jest to kluczowe dla ochrony prywatności użytkowników, szczególnie podczas przesyłania wrażliwych danych, takich jak informacje o karcie kredytowej czy dane osobowe. Stosowanie SSL na stronie internetowej to nie tylko kwestia ochrony danych użytkowników, ale również element SEO, który może pomóc zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Od 2014 roku, Google, jako jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek, zaczęła faworyzować strony internetowe korzystające z protokołu HTTPS.

2. Optymalizacja treści (on-page SEO): Dotyczy treści publikowanych na stronie.

Jakość zamieszczanych treści jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na ranking strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, Bing czy Yahoo, stawiają na unikalność, wartość i dobrą strukturę treści.

 • Unikalność: Wyszukiwarki premiują strony, które oferują unikalne treści. Jeśli treść na stronie jest duplikatem lub jest bardzo podobna do treści na innej stronie, może to wpłynąć negatywnie na ranking strony. Unikalne i oryginalne treści pokazują, że strona ma coś wartościowego do zaoferowania, co może przyciągnąć i zainteresować użytkowników.

 • Wartość: Wyszukiwarki oceniają treść pod kątem jej wartości dla użytkowników. Czy treść jest informacyjna, czy pomaga rozwiązać problem, czy dostarcza odpowiedzi na pytania użytkowników? Czy jest aktualna i czy jest zgodna z tematem strony? Wysoka jakość treści to taka, która jest użyteczna dla odbiorców i dostarcza im wartości.

 • Jakość treści: Treść powinna być dobrze napisana i łatwa do zrozumienia. Użycie jasnego i zrozumiałego języka, struktury tekstu (takie jak nagłówki, listy, krótkie akapity) i prawidłowej gramatyki i ortografii może poprawić doświadczenie użytkownika i wpłynąć na ranking strony.

 • Długie treści: Badania pokazują, że długie treści zazwyczaj rankują wyżej w wynikach wyszukiwania. Długie treści często są bardziej szczegółowe i dostarczają więcej wartości, co może poprawić doświadczenie użytkownika.

 • Zaktualizowane treści: Regularne aktualizowanie treści na stronie pokazuje wyszukiwarkom, że strona jest aktywna i aktualna. Stare, nieaktualne treści mogą zaszkodzić rankingowi strony.

 • Optymalizacja pod kątem słów kluczowych: Chociaż nadmierne stosowanie słów kluczowych (tzw. "keyword stuffing") jest karane przez wyszukiwarki, umiejętne i naturalne użycie słów kluczowych w treści może pomóc wyszukiwarkom zrozumieć, na jaki temat jest dana strona.

 • Metadane: są to informacje o stronie, takie jak tytuł, opis, itp. Metadane powinny być atrakcyjne i zawierać słowa kluczowe.

 • Linkowanie wewnętrzne: linki prowadzące do innych stron na Twojej stronie pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, jakie treści są na niej zawarte.

Pamiętaj, że optymalizacja SEO to proces długoterminowy i wymaga ciągłego monitoringu oraz dostosowywania strategii w zależności od zmian algorytmów wyszukiwarki, trendów rynkowych i zachowań użytkowników.


Reklama strony - działania marketingowe


Poznaj swoją grupę docelową: Poznanie grupy docelowej to kluczowy element, bez którego żadna strategia marketingowa nie może być skuteczna. Bez zrozumienia, kogo chcemy przyciągnąć do naszej oferty, trudno będzie nam stworzyć odpowiednie przekazy, które zainteresują naszych potencjalnych klientów i przekonają ich do skorzystania z naszych usług czy produktów.

Kim są Twoi potencjalni klienci?

Zrozumienie, kto jest Twoim potencjalnym klientem, zaczyna się od stworzenia tzw. personas - zarysu profilu Twojego idealnego klienta. To wymaga zbadania takich aspektów jak:

 • Demografia: Ile mają lat? Jakiej są płci? Gdzie mieszkają?
 • Zawód: Czym się zajmują? Jaki mają poziom dochodów?
 • Styl życia: Jakie mają zainteresowania? Jak spędzają swój czas wolny?

Teraz, kiedy już wiesz, kim są Twoi potencjalni klienci, następnym krokiem jest zrozumienie, czego potrzebują, co ich interesuje i czego oczekują.

 • Potrzeby: Czego brakuje Twoim klientom? Jaki problem może rozwiązać Twój produkt lub usługa?
 • Zainteresowania: Co przyciąga ich uwagę? Czy są zainteresowani nowymi technologiami? Może wolą ekologiczne produkty?
 • Oczekiwania: Czego oczekują od Twojej firmy i oferty? Jakie mają standardy i jakie wartości są dla nich ważne?

Pamiętaj, że poznanie swojej grupy docelowej to proces ciągły. Trendy, potrzeby oraz oczekiwania klientów mogą się zmieniać, więc ważne jest, aby regularnie aktualizować swoją wiedzę o nich. Możesz to robić, na przykład, poprzez badania rynku, ankiety klientów, analizę danych z mediów społecznościowych, a nawet poprzez bezpośrednią rozmowę z klientami.

Zrozumienie swojej grupy docelowej jest kluczowe nie tylko do przyciągania nowych klientów, ale również do utrzymania tych, którzy już korzystają z Twojej oferty. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu i zasobów na poznanie swojej grupy docelowej.

Wykorzystanie mediów społecznościowych: Media społecznościowe odgrywają bardzo ważną rolę w dzisiejszym marketingu. Przy prawidłowym ich wykorzystaniu, mogą pomóc w zbudowaniu silnej marki, promowaniu produktów lub usług, angażowaniu klientów i generowaniu sprzedaży. Poniżej znajdują się niektóre aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy korzystaniu z mediów społecznościowych.

 1. Zrozumienie platform: Każda platforma społecznościowa ma swoje unikalne cechy i publiczność. Facebook jest dobry do budowania społeczności i promowania treści, Instagram sprawdza się w promocji produktów poprzez wizualne storytelling, LinkedIn jest idealny do nawiązywania kontaktów biznesowych, a Twitter pozwala na bieżącą komunikację z klientami. Wybierz platformy, które najlepiej pasują do Twojej marki i Twojej grupy docelowej.

 2. Tworzenie angażującej treści: Twoja treść powinna być nie tylko informacyjna, ale także angażująca i atrakcyjna. Zróżnicowane formy treści, takie jak zdjęcia, filmy, infografiki, mogą przyciągnąć różne grupy odbiorców.

 3. Interakcja z publicznością: Media społecznościowe umożliwiają bezpośrednią komunikację z klientami. Odpowiadaj na komentarze, reaguj na wiadomości, angażuj się w rozmowy. Jest to klucz do budowania silnych relacji z klientami.

 4. Monitorowanie i analiza: Używaj narzędzi analitycznych dostępnych na platformach społecznościowych, aby zrozumieć, jakie treści działają najlepiej, kiedy publikować, jakie są trendy wśród Twojej publiczności. Te informacje mogą pomóc Ci w tworzeniu efektywnej strategii mediów społecznościowych.

 5. Reklama: Reklamy w mediach społecznościowych mogą być skutecznym narzędziem do zwiększania zasięgu i docierania do nowych klientów. Możesz targetować swoje reklamy na konkretne grupy demograficzne, geograficzne, a nawet na podstawie zainteresowań i zachowań.

 6. Budowanie społeczności: Media społecznościowe dają możliwość budowania społeczności wokół Twojej marki. To nie tylko zbiór klientów, ale grupa osób, które angażują się, udostępniają treści i stają się ambasadorami Twojej marki.

Pamiętaj jednak, że sukces w mediach społecznościowych nie przychodzi od razu. Wymaga on regularności, cierpliwości, ciągłego dostosowywania strategii do zmieniających się trendów oraz preferencji publiczności.

Katalogi stron: Katalogi stron to miejsca w Internecie, które gromadzą i klasyfikują linki do różnych stron internetowych. Działa to podobnie do katalogu bibliotecznego, pozwalając użytkownikom na znalezienie stron internetowych o interesującej ich tematyce. Chociaż algorytmy wyszukiwarek stały się bardziej zaawansowane i mniej zależne od liczby linków zwrotnych, to jednak wysokiej jakości katalogi stron nadal przyczyniają się do poprawy pozycjonowania strony.

Obecność strony w renomowanych katalogach stron może pomóc budować jej wiarygodność oraz reputację. Pamiętaj jednak, że umieszczanie linków do swojej strony w katalogach powinno być tylko jednym z elementów Twojej strategii SEO. Niezależnie od tego, jak wiele linków zdobędziesz w katalogach, najważniejsza jest jakość i wartość treści, które oferujesz na swojej stronie. Ponadto w katalogach niewolno duplikować treści, gdyż może to być szkodliwe dla Twojej strony. W każdym z katalogów, w którym umieszczasz swój link zamieszczaj w opisie tylko unikalne treści.

Warto być selektywnym i umieszczać linki tylko w renomowanych katalogach, które są regularnie aktualizowane oraz mają dobrą reputację.

Reklama płatna: Reklama płatna, często nazywana też reklamą PPC (pay-per-click), to forma marketingu, w której płacisz za każde kliknięcie na swoją reklamę. Popularne platformy reklamowe PPC obejmują Google Ads, Facebook Ads, LinkedIn Ads i wiele innych. Jedną z najpopularniejszych tutaj form reklamy jest niewątpliwie nadal Google Ads, wcześniej znane jako Google AdWords, to platforma reklamowa należąca do Google, która pozwala na umieszczanie reklam w wynikach wyszukiwania Google, na stronach partnerskich w sieci Google Display, a także w innych usługach Google, takich jak YouTube czy Google Maps.


Podsumowanie


Przyciąganie klientów na stronę WWW to proces, który wymaga planowania, wdrożenia i ciągłej optymalizacji. Korzystaj z narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, aby monitorować ruch na stronie, zachowania użytkowników i efektywność poszczególnych działań. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest zrozumienie swojej grupy docelowej, tworzenie wartościowych treści, optymalizacja SEO, wykorzystanie mediów społecznościowych i reklam płatnych oraz regularna analiza wyników.


FAQ


 1. Jakie narzędzia mogę wykorzystać do optymalizacji SEO?

  • Możesz skorzystać z takich narzędzi jak Google Keyword Planner do dobierania słów kluczowych czy Google Analytics do analizy ruchu na stronie.

 2. Czy media społecznościowe pomogą mi przyciągnąć klientów na stronę?

  • Tak, media społecznościowe są potężnym narzędziem do promocji strony i angażowania grupy docelowej. Regularne publikacje i interakcje z użytkownikami mogą skutecznie przyciągnąć ich na Twoją stronę.

 3. Czy warto korzystać z katalogów stron?

  • Tak, pod warunkiem, że potrafisz rozróżnić katalogi z wysoką reputacją i w każdym z nich zamieścisz unikalny opis w przeciwnym razie najlepiej zlecić katalogowanie specjalistom, istnieje wiele firm zajmujących się katalogowaniem stron.

 4. Czy warto inwestować w reklamę płatną?

  • Jeżeli posiadasz budżet na marketing, reklama płatna może być skutecznym sposobem na zwiększenie ruchu na stronie. Google Ads czy Facebook Ads pozwalają na precyzyjne targetowanie reklam do Twojej grupy docelowej.

 5. Jak często powinienem aktualizować treści na stronie?

  • Regularne publikowanie nowych, wartościowych treści jest kluczowe dla utrzymania ruchu na stronie. Świeżość treści jest jednym z czynników, które biorą pod uwagę wyszukiwarki podczas rankingu stron.

 6. Czy analiza wyników jest ważna?

  • Tak, analiza wyników jest niezbędna do śledzenia efektywności poszczególnych działań i optymalizacji strategii. Narzędzia takie jak Google Analytics mogą dostarczyć Ci cennych informacji na temat ruchu na stronie i zachowań użytkowników.

Podobne posty