Fotowoltaika dla rolnictwa - inwestycja objęta programem dofinansowania.

Instalacja paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie z całą pewnością wymaga kosztownego nakładu finansowego, lecz dzięki dotacji na energię odnawialną jest w zasięgu ręki każdego rolnika. Aktywnie wspierający rząd oraz samorządy lokalne pomagają unowocześnić gospodarstwa rolne. Dotacje i ulgi przeznaczone na pokrycie znacznej części kosztów instalacji fotowoltaicznej dla rolników sprawiają, że koszt inwestycji zwraca się o wiele szybciej.

Gwarancja producentów na panele fotowoltaiczne najczęściej obejmuje 25 lat. Zwrot przedsięwzięcia przy odpowiednich warunkach można skrócić do 6 lat. Dodatkowo, jeśli rolnik wraz z zakupem instalacji do inwestycji dołączy pompę ciepła, to powiększy swoją szansę na jeszcze większe dofinansowanie.

Wszystko to za sprawą programów rządowych, które chętnie wspierają ograniczenie emisji szkodliwych substancji oraz zastępowanie ograniczonych zasobów naturalnych nieograniczonymi. Fotowoltaika w rolnictwie spełnia wszystkie te kryteria, dlatego jest tak chętnie polecana i wspomagana przez instytucje państwowe.

Wysokość przyznanych środków i ulg uwarunkowana jest mocą instalacji oraz wytycznymi z wybranego programu dofinansowania. Propozycje są różne i jest ich całkiem sporo, ale należy pamiętać, że pomoc otrzymamy tylko i wyłącznie z jednego programu. Nie ma możliwości skorzystania z dwóch programów jednocześnie.

Odpowiednio dobrane komponenty i świadczenia, to klucz do szybkiego zwrotu kosztów inwestycyjnych w fotowoltaikę dla rolnictwa. Nowoczesne gospodarstwo to nie tylko zysk z hodowli czy uprawy, to również zysk z odnawialnych źródeł energii.