Jeżeli powierzysz mi swój ogród, sprawię, że go pokochasz!
Projektowanie ogrodu jest sztuką polegającą na dostrzeżeniu i umiejętnym wykorzystaniu wszystkich możliwości danego terenu, a głównie tego zasadniczego czynnika, który będzie określał indywidualność projektu. Dlatego pomysł na ogród może podpowiedzieć sama działka. Architekt krajobrazu potrafi zestawić elementy dekoracyjne z naturalnymi fragmentami krajobrazu i rozrastającą się roślinnością, a także wydobędzie grę światła.

Projekty ogrodów mogą być niezwykle różnorodne, w zależności jaki typ ogrodu wybierzemy. Mogą to być np. naturalistyczne ogrody, nowoczesne ogrody, skalne ogrody, wodne ogrody, żwirowe ogrody czy abstrakcyjne, gdzie praktycznie może nie być roślinności etc.

Nawet małe ogrody można zmienić w ulubione miejsce, poprawiające nam samopoczucie - w nasz ogród marzeń. Projekty ogrodu powinny też uwzględniać indywidualne upodobania estetyczne i potrzeby, a także ograniczenia właścicieli związane z miejscem, finansami i stylem życia. Samo urządzanie ogrodu pozwala głębiej odczuwać zmysłowe przyjemności obcowania z przyrodą. Piękne ogrody dostarczają nam tysiąca wrażeń. Są źródłem samoodnawialnej radości życia, stają się częścią nas samych. Ogród ma styl, jeśli jest spójny i konsekwentny, a wszystkie elementy w nim występujące wzajemnie się uzupełniają i harmonizują. Elementy ogrodu (meble, płot, schody, taras, ścieżki, donice itp. ) powinny komponować się z innymi elementami pod względem kształtu, struktury, koloru czy funkcji. Jeżeli przestrzeń jest niewielka wystarczy kilka przemyślanych detali oraz roślin, aby całość nabrała stylu. Jeżeli architektura budynku jest dominująca warto zacząć projektowanie ogrodu od nawiązania do stylu, kolorów i materiałów, które zostały użyte do budowy domu. Wtedy lepiej, aby ogród współgrał, a nie kontrastował z budynkiem. Ogród nabiera walorów, kiedy jest przedłużeniem domu i tworzy wygodny zielony salon na powietrzu.