Kosmetyki mineralne to pomysł, który zrodził się na terenie Stanów Zjednoczonych. Była to odpowiedź na rozwijający się rynek medycyny estetycznej. Zabiegi stawały się tańsze a to sprawiało, że wiele kobiet mogło sobie na nie pozwolić. Powiększające się grono pacjentek w klinikach medycyny estetycznej chciało również kosmetyków, które dałyby możliwość dobrze wyglądać w trakcie rekonwalescencji. Konieczne były jednocześnie delikatne ale dobrze kryjące kosmetyki.

Obecnie jednak kosmetyki mineralne są już stosowane nie tylko przez osoby, które korzystały z medycyny estetycznej, ale również przez kobiety, które mają skłonności alergiczne, cerę problematyczną czy problemy z zapaleniem atopowym skóry. Warto się również zainteresować jakie będą różnice miedzy kosmetykami mineralnymi, a tymi, które są powszechnie sprzedawane w drogeriach. Skład typowych kosmetyków mineralnych rozpoznać można między innymi po krótkim i naturalnym składzie. Najczęściej taki skład to tylko kilka komponentów.

Podstawowe składniki jakie zaliczamy do tych kosmetyków to: mikę, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, tlenki żelaza, kaolin, krzemionkę, glinki. Niektóre kosmetyki wspomaga się składnikami niemineralnymi, ale zawsze muszą one mieć pochodzenie naturalne. Czasami jednak okazuje się, że producenci nadużywają pojęcia mineralny, a tak naprawdę w składzie produktu jest mało składników, które takie rzeczywiście będą. Dlatego w momencie, gdy chcemy kupić jakieś kosmetyki dobrze będzie dokładnie sprawdzić ich skład, by ocenić czy to rzeczywiście produkt mineralny.